Öncelikle FPS nedir Bunu öğrenelim.

FPS bilgisayarınızın ekran kartı, ram, işlemci vs. gibi parçalarına bağlı olarak değişen bir değerdir. Frames Per Second yani saniyede kare yakalama hızı olarak tanımlanabilir.


FPS ne işe yarar?

Fps adından da anlaşılacağı gibi oyunlarda ekranda gördüğünüz kareleri algılama hızıdır. Fps'niz ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, çünkü düşük FPS ile oynarken oyunun akıcılığının kaybolması, yavaşlama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.


FPS nasıl yükseltiriz?


Fps yükseltmek için öncelikle kaliteden biraz ödün vermek zorundayız. Çünkü oyun ne kadar çok değer göstermek zorunda kalırsa fps'niz de o kadar düşer. Mesela oyunda bizim ihtiyacımız olmayacak ama fps'mize etki eden bir kaç etkenden bahsedelim.

1 - Ateş ettiğimizde Silahımızdan boş kovanların düşmesi.
2 - Duvarlardaki mermi izleri.
3 - Atılan bombaların yerde bıraktığı siyah izler.
4 - Spray logolar.
5 - Görüntü kalitesi ( karanterlerin üzerinde ki ve silahlarda ki ayrıntılar)
6 - Ölen karakterlerin yerde yatan ve hiçbirşeye yaramıyan cesetleri. vs.. vs.. diyerek bir çok madde olarak uzatabiliriz bunları.

Şimdi size vericeğim cfg'nin FPS'nizi yükseltmek için neleri değiştirdiğini birkaç SS ile görelim.


Normalde bu Karakterin sırtında ipler falan bağlı ancak görüntü kalitesini düşürdüğümüz için Karakterdeki "sadece" gereksiz olan fazlalıkları alıyor.

Ölen adamların cesetlerinede ihtiyacımız yok değil mi. ( küçük gibi dursada emin olun 10 Fps kaybediyorsunuz bu özellik yüzünden)

Buradada ölen adamların 10-15 Sn. gibi bir süre sonra yerin içine girip kaybolduğunu görüyoruz.


Yeni ölen bir terörist.10 Saniye sonra tekrar bakalım. Silahı orada ama kendisi yok

Şimdide Firstperson olarak karşımızda ki karaktere ve ekranımında ki yazıların kalitesine bakalım.

Yazılar, karakter ve harita duvarların da ufak kalite düşürmeleri ile büyük oradan FPS artışı sağlayabiliyoruz..Not: Bu resimdeki renkler duvar ve karakter kalitesinde ki değişikliğin daha iyi görülebilmesi için bozulmuştur. oyunda herhangi bir Renk bozukluğu söz konusu değildir.


Şimdi bunlara kaç kişinin ihtiyacı var bu oyunda? Şahsen benim yok. En azından Oyunumun akıcı olması, duvardaki mermi izlerinden yada yere basılan spray logolardan veya yerde yatan cesetlerden daha önemli!


Yaklaşık 6 yıldan beri kullandığım bir cfg'dir bu ve emin olun herhangi bir oyuna etki eden kötü faktör mevcut değil.

Bazı arkadaşlar diyecektir ki cfg hiledir falan filan diye ama hayır görüntü kalitesini düşürmek hile falan değildir. Burada ki maksat iyi bir sisteme sahip olan birisi ile kötü bir sistemi aynı seviyeye getirmekten ibarettir.

Sadece şunu söyliyebilirim ki cfg'yi kullanmaya başladıktan sonra biraz alışma süresi geçiriceksiniz. Çünkü görüntüler ve sesler default'a göre biraz daha kalitesiz ve garip gelicektir size ama madem fps istiyorsunuz, gülü seven dikenine katlanıcak artık

en kötü sistemde dahi 20-30 Fps'ye kadar yükselme söz konusudur.


Bu dosyamızı C:\Program Files\Steam\steamapps\hardheadzs\counter-strike\cstrike içine atıyoruz.

Ben steam kullandığım için yol biraz uzun siz sadece cstrike klasörünü bulun ve içine atın.

Oyuna girmeden önce autoexec.cfg isimli dosyayı Notepad ile açıp "name" ve "setinfo _pw" yerlerine kendi Nick ve password'unuzu yazin ve kaydet diyin.

Oyununuzu açın console "exec autoexec.cfg" (tırnaklar olmadan) yazın ve oyuna girin.

her ihtimale karşı bunları yapmadan önce Config.cfg dosyanızın bir yedeğini alın geri dönmek istediğinizde onu silip config'i geri yapıştırınız.

Biraz sabredip alışmaya çalışırsanız Fps derdiniz kalmaz

İyi Oyunlar..


DOWNLOAD:Dosya Upload - Dosya Yükle & Roosle.com - Dosya yüklemenin En kolay yolu

DOWNLOAD2:DepositFiles


Sabitlenmesi Gereken Bir Konu Bence Bağzı Yerler Alıntıdır.

+REP Veririseniz Sevinirim.