Kullanıcı Tag Listesi

5 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  binbaşı banned
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Yer
  İSTANBUL/MALTEPE
  Mesajlar
  586
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cs'ye yeni başlayanlar için

  Counter-Strike yeni başlayanlar için:
  BAŞLIYORUZ

  Belki de Half-Life'a eklenen modlardan en iyisi Counter Strike... Dünya çapında büyük ün yapmış ve hemen herkes tarafından bilinen bir eklenti. Ülkemizde ise en çok oynanan oyun olma ünvanını almış bir oyun. Nedense Half-Life'a yapılan eklentilerden hiçbirisi onun kadar tutulmadı. Kim bilir belki de bunun altında oyunun çok ince stratejik noktalar taşıyor olması veya herkesin kendisine ait bir şekil bulabilmesi yatıyordur? Ama biz daha fazla felsefe yapmadan bu oyun hakkında en çok zorlanılan veya yeni başlayacaklara bir rehber niteliği olmasını istediğimiz konular hakkında bilgi vereceğiz. Buyrun devam edelim...

  Belirttiğimiz gibi Counter Strike bir MOD (İngilizce 'modification' kelimesinin kısaltılmışı). Dünyanın en çok oynanan oyunu Half-Life'a ekleniyor. CS Team denen birileri tarafından hazırlanmış. Projenin başında Gooseman nickli birisi bulunuyor. Ayrıca oyunun fikir babası da kendisi. Gooseman askeri filmleri çok sevdiği için bu modu hazırlamak istemiş. Oyun da babasının hakkını tam olarak veriyor hani! Counter Strike takım bazlı bir eklenti. Team Fortress'dan farkı biraz esnek bir yapıya sahip olması. Oynanış olarak size heyecanı hissettiriyor. Ayrıca Team Fortress, adı üzerinde, tamamen bir takım oyunu. Siz attığınız her adımda takımınıza karşı olan sorumluluğunuzu biraz daha sağlamlaştırıyor ya da tam tersine biraz daha kırılgan hale getirebiliyorsunuz. Bizlerin belki de Counter Strike modunu sevişimiz buradan başlıyor. Oyunda her ne kadar birlikte hareket etmemiz gereken bir takım bulunsa da yalnız başımıza yaptığımız her hareket takımı bağlamıyor. Yani kısacası Counter Strike`da biraz daha özgürüz...


  KURULUM

  Her ne kadar aranızda Counter'ı yalayıp yutmuşlar bulunsa da biz yeni tanışacaklar için Counter Strike'ın kurulumunu anlatalım. Bilenler bu kurulum prosedürünü geçebilir.

  1- Bilgisayara Half-Life'ı gerekli şekilde kurun.
  2- Half-Life oyununun 1.1.0.8 update'ini yapın:
  3- Counter Strike 1.6 modunu da bu 'update'den sonra kurun:
  4- Eğer kurulumda her soruya 'ok' dediyseniz masaüstünüze bir Counter Strike kısayolu gelecektir. Eğer burayı geçtiyseniz, 'Başlat' menüsündeki Counter Strike oyunundan masaüstüne bir kısayol çıkarın. Size büyük kolaylıklar sağlar.
  5- Oyunu çalıştırın. Oyuna ilk girdiğinizde görüntünün kötü olmasını istemiyorsanız, birkaç video ayarı yapmalısınız. Bunları yazının 'Genel Ayarlar' bölümünde bulabilirsiniz.
  6- Ana menüden 'Play CS' tuşuna basın. 'Customize' tuşuna basarak oyun içindeki nickinizi ve logonuzu belirleyebilirsiniz. 'Internet Games' tuşuna basarak oyun için gereken bir adımı daha atlatırsınız.
  7- Gelen menüden 'Add Server' tuşuna basarak bir sunucu eklersiniz. Sunucu boşsa veya oynamanıza imkan veriyorsa sunucu ismine çift tıklayarak veya 'Join Game' tuşuna basarak oyuna dalabilirsiniz.


  Menü Sistemi


  Bu bölümde Counter Strike'ın (ve dolayısıyla Half-Life'ın) menü sistemini inceleyeceğiz. Öncelikle menülerde karşınıza çok çıkacak birkaç tuşun tanımı;

  Defaults: Bu tuşa bastığınızda bulunduğunuz menüdeki ayarlar tabiri caizse fabrika ayarlarına geri döner. Yapığınız bütün değişiklikler kaybolur. Bilmediğiniz bir şeyi kurcaladığınızda eski haline döndürmek için birbirdir.

  Advanced: Bu tuş daha çok yeni bir menüye açılır. Bu menüden bulunduğunuz menünün daha ince ayarlarını yapabilirsiniz. Küçük ayrıntılara dikkat eden Counter Strike`çılar buraları kullanabilir.

  OK: Tamam demektir )
  Done: OK ile aynı. Bazı menülerde bir önceki menüye dönmeye yarar.
  Cancel: Yaptığınız bir değişikliği doğrulamadan önce bu tuşa basarsanız, yaptığınız işlem 'iptal' olur. Adı üstünde söyledik; İptal.

  Ana menüden dallanarak giden diğer menüler;
  Console: Buradan rehber içinde tanımını bulabileceğiniz bir konsol açılacaktır. Bu konsolda Counter Strike'ın ince ayarlarını bazı komutlar sayesinde yapabilirsiniz.
  Configuration: Oyunun ayarlarının yapıldığı bölüm.
  Controls: Oyunun kontrollerini ayarlayabiliyorsunuz. Fakat burayla fazla uğraşmanıza gerek yok. Çünkü yeterince düzgün modifiye edilmiş tuşları kendileri otomatik atamışlar.
  Audio: Oyunun ses ayarlarını buradan yapabilirsiniz. Eğer iyi bir ses kartınız varsa değişik kombinasyonları deneyerek en gerçekçisini bulabilirsiniz. Mesela benim 'A3D'yi desteklemeyen bir kartım vardı. Fakat ben bu özelliği açıp oynamak istedim. Bunun sonucunda da seslerdeki yakınlık-uzaklık düzeneği bozuldu ve kendi silahımın seslerini duyamaz oldum.
  Video: Oyun içi grafik ayarlarını yapabilirsiniz.
  Options: Buradan parlaklık, gama, ekran boyutu... gibi özellikleri ayarlayabilirsiniz.
  Modes: Ekran kartınıza dayanan bir çok özelliği buradan ayarlayabilirsiniz. OpenGl, Direct 3D, çözünürlük...gibi. Ayrıca burada '3D Info Page' diye bir tuş mevcut. Bununla 3D ile ilgili bir internet linkine ulaşabilirsiniz.
  Lock HL/CS: Burada, oyunda şiddet içeren öğeleri (kan, küfür...) kaldırmak ve çocukları bunlardan uzak tutmak için kullanılacak bir şifreyi belirleyebilirsiniz. Dikkat edin de şifreyi unutmayın!
  Update HL: Half-Life'ın sitesine bağlanıp son yamasını (update'ini) yüklemek için bir internet linki.
  Play CS 1.3: Counter Strike dünyasına giden bir yol...
  Quick Start: Otomatik olarak Valve'a bağlanıp boş bir server'a dalıp oynayabilirsiniz. Fakat oyuncuları (tecrübelerini, zeka seviyelerini, dillerini...) bilmediğiniz için biraz sıkıcı olabilir. Ama hızlı bir şekilde iki tek atıp çıkmak için birebir.
  Play Online: İnternetteyken online olarak oyunu oynamak için bir menü. Burada Create (Yeni Oyun Yap), Server Info (Seçili Server Hakkında Bilgi Ver), Refresh (Server Listesini Tazele), Update (Listeyi, Oyunu, Mod'u İnternet Üzerinden Yenile), Filter (Bazı Serverları Listeden çıkar veya ekle), Add IP (IP Numarasını İnternete Sür ve Oynamak İsteyenleri Bekle), Chat Rooms (Online Counter'cılarla Chat yap).
  View Game: İnternetteyken online olarak oynayanları izlemek için bir menü. View Game (Seçili Serverdaki Oyunu İzle), Server Info (Seçili Server Hakkında Bilgi Ver), Refresh (Server Listesini Tazele), Update (Listeyi, Oyunu, Mod'u İnternet Üzerinden Yenile), Filter (Bazı Serverları Listeden çıkar veya ekle), Add IP (IP Numarasını İnternete Sür ve Oynamak İsteyenleri Bekle), Chat Rooms (Online Counter'cılarla Chat yap).
  Chat Rooms: Online olan Counter'cılarla bir odada chat yapabilirsiniz.
  Play On LAN: Bağlı olduğunu yerel ağda Counter Strike oynamak için bir menü. Burada oynamak biraz daha eğlenceli olabilir. Fakat çoğu arkadaşlığı bitme noktasına getirdiği için uzmanlar tarafından yasaklanmıştır) Join Game (Oynanan Oyuna Katıl), Create (Yeni Oyun Yap), Server Info (Seçili Server Hakkında Bilgi Ver), Refresh (Server Listesini Tazele).
  Customize: Oyun içinde kullandığınız nick, logo... gibi envanterleri değiştirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca 1.3'de gelen bir özellik olan sesli komutu da buradan ayarlıyabiliyorsunuz.
  Controls: Oyunun kontrollerini ayarlayabiliyorsunuz. Fakat burayla fazla uğraşmanıza gerek yok. Çünkü yeterince düzgün modifiye edilmiş tuşları kendileri otomatik atamışlar. Diğer 'Controls' menüsünden farkı tamamen özelleşmiş Counter Strike tuş kombinasyonlarını içermesi...
  Mod Viewer: Half-Life'a eklenen diğer modları yönetebilmeniz için bir menü gelir. Ayrıca internetten yeni modlar yükleyebilir, Counter Strike modunu Half-Life üzerinden kaldırabilirsiniz.
  HL Readme: Half-Life için 'readme.txt' dosyasını açar.
  CS Manual: Counter Strike için 'manual.htm' dosyasını açar.
  Quit: "Üzgünüm! Oyundan çıkmak zorundayım. Çünkü dersim var ve yarına yetiştirmeliyim. Yoksa öbür güne miydi? Neyse canım bir saat daha oynasam kim ne der ki? Evet, evet! Bir saat daha oynayabilirim." olaylarını başlatan melanet tuş!
  Genel Ayarlar


  Bu bölümde oyunun her tür ayarına değineceğiz. Grafik, donanım, ses, kontroller...


  GRAFİK:

  Counter-Strike modunun Half-Life oyununa bir eklenti olduğunu biliyorsunuz. Bu açıdan burada anlatacağımız ayarları Half-Life için de anlatmış olacağız. Öncelikle Counter-Strike en iyi şekilde OpenGl destekli bir grafik kartında oynanır. Yalnız bu eski grafik kartlarında oyunu oynayamazsınız demek değildir. Fakat bu sistemlerden alacağınız zevk çok fazla iyi olmayacaktır.

  Oyunu ilk kez açtığınızda grafik modu ve kalitesi baya düşüktür. Bunu ayarlar bölümünden girerek ekran kartınızın el verdiği ölçüde değiştirmelisiniz. Eğer ekran kartınızın desteklemediği bir özelliği açarsanız oyundaki görüntülerde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu noktada grafik kartınızın ne olduğunu bilmek işinize çok yarayacaktır. Neyse! Dediğimiz gibi Counter-Strike için birebir önerdiğimiz OpenGL desteğiyle oynamanız. Ayrıca çözünürlüğü (monitörünüzün desteklemesine göre) istediğiniz bir değer seçebilirsiniz. Ortalama 3D bir kart için 800x600 çözünürlük tavsiye edilir. Şayet 3Dfx kartınız varsa (Niye var? O firma batmadı mı? Ben size o kartı almayın demedim mi?)) buradan o doğrultuda aşağı açılır bir küçük menüden daha ince bir ayar yapabilirsiniz. Buna MiniGL diyoruz. Bu küçük bir program yardımıyla hallediliyor. Fakat oyundaki yavaşlamaları çok iyi bir şekilde çözüyor. Bu uyarıyı kulak ardı etmeseniz iyi olur.

  Oyundaki parlaklık, gama ayarları ilk açıldığında gayet iyi. Fakat siz görüntüde zorluk çekiyorsanız bu ayarlarla da oynayabilirsiniz. Fazla oynadığınız takdirde gözlerinize fazla renk ve ışık çarpma olabilir. O zaman eski ayarlara dönmeniz sizin yararınıza olur.

  Oyundaki grafik ayarlarıyla oynarken (veya konsolda grafikle ilgili bir komut girerken) unutmamanız gereken sonuçta Counter Strike'ın bir multiplayer oyunu olduğu ve dolayısıyla değiştireceğiniz ayarlarla hızınızda problemler yaşayabileceğiniz olmalıdır. Burası çok önemli bir nokta! Bunu dikkate almadan herhangi bir değişiklik yapmayın...

  Şimdi değinmemiz gereken bir kavram var ki her Counter Strike oyuncusunun başına bela olan bir şeydir: FPS! Yani Frame Per Second (Saniye başına düşen görüntü yakalama sayısı, bu kısaltmayı First Person Shooter'ın kısaltması ile karıştırmayın lütfen). FPS makinenizin tümüne bağlı bir değerdir. Sadece RAM'lere veya grafik kartıyla ilgili değildir. Fakat öncelik ekran kartıdır. Ekran kartının MB'ına göre bu değer değişir. Fps'niz yüksek olduğunda oyun içinde herhangi bir yavaşlama görmeden tadını çıkarabilirsiniz. Fakat Türkiye'deki gibi modem üzerinden oynanan Counter Strike'ta pek fazla takılmama olayı yaşamazsınız. Mutlaka sizin de Lag'a düştüğünüz bir yer olacaktır. Fps'yi etkileyen bir diğer özellik RAM'lerdir. Counter Strike'ta iyi bir fps için ortalama 128 RAM'e ihtiyaç var ('Oha!' demeyin, fiyatları gayet iyi!). Ayrıca iyi bir Fps değeri için hard diskinizi çok fazla yüklemeyin. Ağzına kadar dolu bir bilgisayardan ne kadar hız bekleyebilirsiniz ki?..  SES:

  Counter Strike'ın en önemli özelliklerinden bir tanesi de çok gerçekçi ses efektlerine sahip olmasıdır. Bunu sağlamak sadece oyuna özgü değil, doğrudan sizin konfigürasyonunuzla ilgilidir. Çok kaliteli bir ses kartı ve iyi bir ses sistemi (Aaah ah!..) sizi koltuğunuza hop oturtup hop kaldırtacaktır. Mesela ayak sesleri olmadan bir Counter Strike düşünün. Yani anlatmak istediğim: Ses=Gerilim. Yüreğinizi patlatmak için modu hazırlayanlar ne tür şeyler düşünmüşler şimdi anladınız mı? Eğer hala ikna olmadıysanız Counter Strike'ı sessiz oynamaya çalışın. Bakın bakalım ne kadar zevk alabileceksiniz.

  Eğer ses kartınız destekliyorsa ses ayarları menüsünden A3D ve EAX özelliklerini açın. Bu şekilde daha gerçekçi ve çevresel sesler elde edeceksiniz. Etraftan gelen silah seslerinin derinliğini duyunca kafayı yememek için zor duruyorsunuz. Etrafınızdan geçen kurşunlar, size yaklaşan, sizden uzaklaşan ayak sesleri... Hakikaten ses efektlerini hazırlayan kişiyi tebrik etmek gerekir. Şu zamana kadar oynadığım oyunların çoğunda bu duyguyu tadamamıştım. Ama sağ olsun Counter Strike bana bu zevki tattırdı!..


  Kontroller

  Oyun için gelen otomatik atanmışlar çok kullanışlı. Eh adamlar o kadar oyun hazırlamış. Bırakın da hangi tuşların nasıl olacağını da iyi bilsinler değil mi? O yüzden burada fazla bir şey söylemeden direk buraya yazıyorum. Fakat değer girilmemiş komutları da siz yapabilirsiniz. Fakat değer atanmamışlar zaten gereksiz ve fazla zaman alanlar. Bence bunlarla fazla uğraşmasanız daha iyi olur.

  FONKSİYON KISAYOL TUŞU
  Satın Alma Menüsü B
  Ekipman Alma Menüsü O
  Birincil Mermi Alma ,
  İkincil Mermi Alma .
  Takım Seçme M
  Silahı Bırakma T
  Standart Telsiz Mesajları Z
  Grup Telsiz Mesajları X
  Rapor Telsiz Mesajları C
  İleri Gitme W veya YUKARI OK
  Geri Gİtme S veya AŞAĞI OK
  Sola Dönme Fare ile veya SOL OK
  Sağa Dönme Fare ile veya SAĞ OK
  Sola Kayma A
  Sağa Kayma D
  Zıplama BOŞLUK
  Eğilme CTRL
  Yukarı Yüzme '
  Aşağı Yüzme /
  Yukarı Bakma Fare ile veya PGUP
  Aşağı Bakma Fare ile veya PGDN
  Görüntüyü Eski Haline Getirme END
  Fare veya Klavye
  Üzerinden Hareket Etme ALT
  Fare İle Bakma ;
  Klavye ile Bakma INS
  Ateş Farenin 1. BUTONU veya ENTER
  Özel Silah Fonksiyonu Farenin 2. BUTONU veya \
  Silahı Doldurma R
  Silahı Bırakma G
  Kullanma E
  Yürüme SHIFT
  Gece Görüş Gözlüğü N
  Flashlight F
  Logo T
  Ekipman 0 0
  Ekipman 1 1
  Ekipman 2 2
  Ekipman 3 3
  Ekipman 4 4
  Ekipman 5 5
  Ekipman 6 6
  Ekipman 7 7
  Ekipman 8 8
  Ekipman 9 9
  Bir Önceki Silah FARE TEKERLEĞİ (AŞAĞI) veya [
  Bir Sonraki Silah FARE TEKERLEĞİ (YUKARI) veya ]
  Son Kullanılan Silah Q
  Skorlar Listesi TAB
  Harita Bilgisini Tekrar Göster I
  Chat Mesajı Y
  Takım Chat Mesajı U
  Ekran Görüntüsü Al F5


  Birimler


  Counter Strike'da birimlerin oyuna bir katkısı yok. Hatta oynadığınız kişiyi elinden bile tanımıyorsunuz. Fakat rol almış birimler çok tanınmış ve gerçek hayatta da rastlayabileceğiniz türden birimler. Bu açıdan bunları kısaca tanımak ilginç olabilir (Unutmayın işi genel kültür ve zevk açısından irdeliyoruz!).


  TERÖRİSTLER:


  Arab: Ortadoğu'daki aşırı sağcı terör gruplarına bağlı örgüt üyesi.

  Arctic: 1977'de kurulmuş İsveç terör örgütüne bağlı terörist. Özellikle Kanada Konsolusluğu'na yapılan saldırıyla adlarını duyurmuşlardır.

  Guerilla: Ortadoğu kökenli Amerika karşıtı bir örgütün (Gorilla Warfare) üyesi. Adlarını, 1982'de içinde tamamen Rock & Roll müzisyenlerinin bulunduğu bir okul otobüsünü bombalayarak duyurmuşlardır.

  Terror: S.S.C.B.'nin dağılmasıyla ortaya çıkmış bir örgütün (Phoenix Terör Örgütü) üyesi. Doğu Avrupa'nın en korkulan terör örgütüdür. Önlerine çıkan her engeli gözlerini kırpmadan öldürürler.


  COUNTER TERÖRİSTLER:

  GSG9: Özel Alman Birliği. 1972 Olimpiyatlarında (Münih) İsrail'li atletlere düzenlenen suikasti engellemek için operasyonda kullanılmışlardır.

  GIGN: Fransa Anti Terör birliği. Adlarını başarılı operasyonlarla duyurmuşlardır. 100'den fazla kişi katılamaz.

  Urban: Amerika Seal Team 6 üyesi. Görevleri dünya çapındaki Amerikan hedeflerini saldırılardan korumaktır.

  SAS: İkinci Dünya Savaşında David Stirling tarafından kurulan British Special Air Service birliğinin üyesidir. İkinci Dünya Savaşında düşman hatlarının arkasındaki kilit noktalara baskınlar düzenlemek için kullanılmışlardır.

  DİĞER:


  Bunların dışında Counter Strike'da V.I.P. ve rehineler de görev yapar. V.I.P.'ler aktif olarak görev alırken (yani harita başında oynayacağınız karakteri V.I.P. olarak seçebilirsiniz) rehineleri sizin yönetmeniz engellenmiştir.

 2. #2
  binbaşı banned
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Yer
  İSTANBUL/MALTEPE
  Mesajlar
  586
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Cs'ye yeni başlayanlar için

  Güncellendi.

 3. #3
  binbaşı banned
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  460
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Cs'ye yeni başlayanlar için

  öyle bi paylaşmıssınkı ınsanın okuyası gelmıyo

 4. #4
  er er
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  13
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Cs'ye yeni başlayanlar için

  Alıntı tigin123 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  öyle bi paylaşmıssınkı ınsanın okuyası gelmıyo
  aynen ama güzel bir paylaşım olmuş bence

 5. #5
  binbaşı banned
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  460
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Cs'ye yeni başlayanlar için

  Alıntı NeFeRTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  aynen ama güzel bir paylaşım olmuş bence
  orası öyle tabi

Benzer Konular

 1. [Yazılı] Yeni Başlağınca / Oyuncu Doğunca / Yeni Başı / El Sonu
  By Losteps in forum [PAWN] Plugin Dersleri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 02-07-15, 00:12
 2. Top15 ve rankstats için yeni görünüm !
  By sefatokgoz in forum [PLUGİN] Cs 1.6 Eklentiler
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 17-01-15, 14:04

Kullanıcıların arama motorlarındaki kullandığı taglar:

cs 1.6 gece chatroom goruscs gece counter de gece gorusu nasil aciliyoaskerde ki gecegorusun adi necs1.6 yeni baslayanlar icin bilgilerkantir strike 1.6 oyun acarken sure kisaltmagece gorusu acma countercs1.6 gece goruas acmacs 1.6 gecegorusu nasil acilir ct1.6 da gece gorusu nasil aciliyor
Counter Strike

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94