Merhaba arkadaşlar.Bu dersimiz videolu olacaktı ancak işim rast gitmedi.Aslında CFG derslerini videolu yapmak hem izleyiciyi hemde yapımcıyı sıkar.Yada ben öyle düşünüyorum.Neyse konumuza dönelim.Önceki dersimizde basit kod yazmayı öğrenmiştik.Bu dersimizdede kod yazmanın mantığını çözeceğiz.İlk olarak birinci dersimizdeki basit anti hile kodlarını inceleyerek başlayacağız.Birinci dersin başından bir alıntı yapalım.
Bu dersimizde aşağıdaki 2 karakteri kullanacağız.Bunlar:

"
;

Bu karakterler ne işe yarar?
-Bir tuşa birden fazla görev atamaya yarar.
İlk olarak " işareti komutun başına ve sonuna konur.
Örn:
bind c "komut"
; işareti ise komutların başına yazılır.
Örnek olarak
bind c say bu deneme bir yazidir.
yazdıgımız zaman "bind <key> command" hatası ile karşılaşırız.Ama;
bind c "say bu deneme bir yazidir." yazdigimiz zaman yazmak istedigimiz komut işlev görür.
Üstte yazdıklarımı en az 5 kere okuyun.İyice anladığınız zaman aşağıdaki basit anti hile cfgsini inceleyin.
Ve şu kodları inceleyelim.

Bir CFG yazmak istiyorsanız CFG yazmanın mantığını sağlam bilmek zorundasınız.Bunları bilmeyen bir kişi CFG yazarken birçok hata yapar.Örnek:
bind G say deneme;name deneme
Burada birçok hata var görüldüğü gibi.
1-Birden fazla kod yazıldığı için komutların atanacağı tuşun başına ve sonuna " getirmeliyiz.
2-Yazacağımız komutların başına ve sonuna " getirmeliyiz.
Ve ayrıca birşey var.Boşluklu bir kod yazacağınız zaman o kodun başına ve sonuna mutlaka " getirilmelidir.

mesela:
bind m say deneme
yanlış
bind m "say deneme" doğrudur.
M tuşuna birden fazla komut atayalım.
bind m "say deneme;name deneme"
Name komutundan sonra değiştirmek istediğiniz nicki yazarız.Tabi bunun için boşluk bırakmamız gerekir.Bunun mantığı böyledir.Yeterince iyi anlattığımı düşünüyorum.CFG yazmaya yeni başlayanlar için en az 2 kere okumalarını tavsiye ederim.