Merhaba arkadaşlar size prosunucumun panelini kuramıyanlar için video çektim izleyip panel kurmayi ögrene bilirsiniz iyi günler.!
Panel + Sql indirme : İndir panel rar
---------------------------------------------------------------------------
Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde Centos İşletim Sistemi üzerine XAMPP Web Server kurulumunu öğreneceğiz.

Centos işletim sisteminin kendine ait bir apache web server'i bulunmaktadır. Ama bu web server çoğu istekleri karşılamıyor malesef. Bizde bugün XAMPP üzerinden web server kurulumunu göreceğiz.

İlk önce SSH İle sunucumuza bağlanıp OPT dizinimize geçiyoruz.

cd /opt

OPT Dizinimize geçikten sonra XAMPP kurulum dosyalarını sunucmuza çekiyoruz. Şu komutları uyguluyoruz.

wget https://www.apachefriends.org/downlo...x-1.8.1.tar.gz

Şuanki son sürüm XAMPP sürümü budur. Dosyalarımızı çektikten sonra şu komutu uygulayıp TAR arşivimizi çıkarıyoruz :

tar xvfz xampp-linux-1.8.1.tar.gz

Dosyalarımız çıktıktan sonra karşımıza LAMPP isminde bir klasör gleicek. Eğerki bu klasörü görüyorsak kurulumumuz bitmiş demektir. Bundan sonra sunucmuzu yeniden başlatıyoruz. Onun için şu komutları veriyoruz :

reboot

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra tekrardan SSH ile bağlanıp sunucmuza giriyoruz. XAMPP Web serverini kurduk ama CENTOS'un kendine ait Apache Server'i hala aktif durumda. Centos Apache Server'i kapatmak için şu kodu gönderiyoruz :

apachectl stop

Ve şimdi sıra XAMPP Web serverimizi çalıştırmaya geldi. Bunun için şu komutu uyguluyoruz :

/opt/lampp/lampp start

Ben OPT Klasörüne kurduğum için böyle komut verdim. Siz farklı bir klasöre kurduğunuz zaman o klasörün yolunu belirtiniz.

Evet arkadaşlar bugünkü dersim bu kadar.
Hoşçakalın..

İletişim Skype : smsserhat
---------------------------------------------------------------------------
<span style="color: rgb(0, 255, 0); font-family: 'arial black'; font-size: small;">